Skarvkopplingar, reduceringar, ändpluggar och kabeltätningar för mikrorör

PDF

För mikrorör från 4 mm till 16 mm

Det är inte alltid lätt att veta vilka delar som passar till vilka. Denna sammanställning underlättar valet av skarvkopplingar, reduceringar, ändpluggar och kabeltätningar till mikrorör. I tabellerna hittar du alla fakta du behöver veta för att göra ett korrekt val och säkerställa kvaliteten i installationen.

Egenskaper

  • Enkla att montera
  • Uppfyller alla de krav som finns i Testspecifikation EN 50411-8-2009
  • Material: PE
  • Temperatur för drift: -40° to +65°C
  • Temperatur för installation: -20° to +50°C
  • Tryck: 15 Bar
  • Vattentäthet: 0,5 bar.

För mer info kring artiklarna se i tabellerna nedan.

Skarvkopplingar för skåp och brunn

Öppningsbar skarvkoppling för mikrorör.

Skarvkoppling i mark

Används till mikrorör för direktförläggning i mark. Unik lösning som är mycket stryktålig och med en mycket funktionell fuktspärr.

Reduceringskopplingar

Smidig och lätthanterlig koppling när installationen går mellan olika diameter på mikrorören. Ej anpassade för direktförläggning.

Ändpluggar för skåp och brunn

Öppningsbar rörplugg för mikrorör som är återanvändningsbar. Greppar mot röret till skillnad från svarta plasthuvar och många andra rörpluggar.

Ändpluggar i mark

Används till mikrorör för direktförläggning i mark. Öppningsbara, mycket stryktåliga och med en effektiv fuktspärr.

Kabeltätningar för mikrorör

För att kunna behålla mikrorörens funktion så måste ändarna tätas mot vatten, grus eller andra föroreningar vid förläggning av kabeln. Det är viktigt att täta mellan mikrokabel och mikrorör direkt i samband med installationen.

För att eftermontage skall kunna ske är kabeltätningarna delbara.

För mer information eller kontakt

E-postadress: info@rala.com

Telefon: 020-210 500