Produktblad Mikrorör

PDF

Mikrokablar att lita på

Mikrorör

Ett mikrorörs kvalitet styrs av flera egenskaper. Det handlar bl. a. om friktion, jämna dimensioner och hög ringstyvhet. Det viktigaste egenskapen är dock att rören har en lång livslängd.

Rala erbjuder två typer av mikrorör; För användning i optorör och för direktförläggning i mark. Till dessa finns också ett komplett program för skarvning, tätning och reducering av rören.

Märkning som ger dig ordning och reda

Ralas mikrorör är kodade i 12 olika färger. Det skapar en tydlighet som gör installationerna snabbare och säkrare.

Mikrorör för direktförläggning

Ralas mikrorör för direktförläggning är tjockväggiga och finns som enskilda mikrorör eller flera tillsammans, som hålls samman av en enkel tunn mantel som kan förläggas direkt i mark.

Tekniken medger enkel avgrening och god mekanisk hållfasthet, vilket gör att det passar utmärkt för avgrening via servis in till fastighet. Avgreningen går också enkelt då manteln är lätt att ta bort och inte häftar vid de tjockväggiga rören.

Specifikationer Mikrorör för direktförläggning

  • Hög trycktålighet för yttre och inre tryck
  • Låg friktion vid kabelinstallation
  • Hög tålighet mot mekanisk påverkan
  • Mikrorör tillverkas av HDPE och är helt återvinningsbara.
  • Halogenfria

Konfigurationer i buntar med helfärgad mantel.

Mikrorör för optorör

Från Rala får du ett tunnväggigt mikrorör av HDPE, med en insida täckt av lågfriktionsämne vilket underlättar blåsningen av fiberkabeln. Rören är tillverkade av 100% återvinningsbart material. Dessa kräver någon typ av skydd och installeras därför i ett större optorör. Se nedan några exempel.

De installeras enbart en gång och det kan vara konfigurationer singelrör i mindre kanalisation upp till 4 st 12/10 mm eller 10 st x 7/5,5 mm beroende på kanalisationens dimension och behov. Mikrorör kan också installeras i kanalisation med redan existerande kabel viket ger stora möjligheter till uppgradering. Kontakta oss för mer information.

Specifikationer Mikrorör

  • Helfärgade, inte bara färgade stripes
  • Låg friktion vid kabelinstallation
  • Mikrorör tillverkas av en speciell typ av HDPE och är helt återvinningsbara
  • Halogenfria

Tillbehör

Vi erbjuder flera olika tillbehör och pålitliga och högkvalitativa verktyg för att kapa och hantera mikrorör.

För mer information eller kontakt

E-postadress: info@rala.com

Telefon: 020-210 500